Serom Kim
Nowy tryb dla zamówień o wartości poniżej progów unijnych – tryb podstawowy
31.01.2019
nowe prawo, zamówienia publiczne
Trzy najczęściej stosowane tryby postępowania w zamówieniach poniżej progów unijnych zostaną zastąpione jednym nowym trybem. Znika przetarg nieograniczony, pojawia się tryb podstawowy bez negocjacji. Ma być łatwiej i elastyczniej, ale czy to się uda?
Nowe prawo zamówień publicznych – czy w e-zakupach mamy szanse stać się drugą Koreą Południową?
28.06.2018
zamówienia publiczne
Koncepcji nowego prawa zamówień publicznych, opublikowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urząd Zamówień Publicznych 6 czerwca 2018 r., towarzyszy szereg dokumentów o charakterze informacyjnym, z których dowiadujemy się, że reformie ustawy towarzyszyć będzie opracowanie zasad polityki zakupowej państwa. Jedną z nich jest zasada cyfryzacji procesu zakupowego zamówień publicznych.
Formalne przesłanki powiadomienia według nowych warunków kontraktowych FIDIC (2017)
14.06.2018
zamówienia publiczne
Nowe wzory warunków kontraktowych FIDIC określają szczególne warunki, jakie musi spełnić powiadomienie, aby wywarło określone skutki.
Czy forma wniesionego wadium może ulec zmianie w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia?
10.11.2016
zamówienia publiczne
Ustawa Prawo zamówień publicznych nie odpowiada na to pytanie, nie oznacza to jednak bezwzględnego zakazu zmiany formy wniesionego wadium po otwarciu ofert.
Pierwsze po nowelizacji orzeczenie KIO w sprawie środków ochrony prawnej
20.10.2016
Krajowa Izba Odwoławcza, zamówienia publiczne
5 września 2016 r. Krajowa Izba Odwoławcza wydała istotne postanowienie o doniosłym znaczeniu praktycznym. Dotyczy ono zastosowania nowych przepisów w zakresie możliwości wnoszenia odwołań przez wykonawców zainteresowanych udziałem w przetargu poniżej progów unijnych.
Więcej odwołań i większa kontrola sądowa decyzji zamawiających
11.08.2016
już obowiązujące, zamówienia publiczne
Nowelizacja Prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 28 lipca 2016 r., otwiera szersze możliwości ochrony interesu wykonawcy w postępowaniach odwoławczych przed KIO.
Elektronizacja zamówień publicznych
29.04.2016
projekt, zamówienia publiczne
Rozwój technologii informatycznej przyczynił się do zmiany systemu zamówień publicznych. Nareszcie zostanie uchwalona nowelizacja, która wprowadzi obowiązek komunikacji elektronicznej pomiędzy zamawiającym a potencjalnymi wykonawcami.
Innowacyjność w zamówieniach publicznych
29.04.2016
projekt, zamówienia publiczne
Projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych przewiduje – w ślad za dyrektywą 2014/24/UE – zmiany zmierzające do promocji innowacyjności także w zamówieniach publicznych.
Czy przystąpienie do długu jest dopuszczalne w systemie zamówień publicznych?
14.04.2016
zamówienia publiczne
Zakaz zmiany wykonawcy w trakcie realizacji umowy w sprawie zamówień publicznych nie jest bezwzględny – doktryna i orzecznictwo wskazują wyjątki od tej zasady. Wśród nich pojawia się instytucja przystąpienia do długu. Czy w każdym przypadku przystąpienie do długu będzie dopuszczalne?
Definicja podwykonawstwa w zamówieniach publicznych
22.05.2014
zamówienia publiczne
Prawo zamówień publicznych definiuje, jaka umowa, pomiędzy jakimi stronami i dotycząca jakiego przedmiotu jest kwalifikowana jako umowa o podwykonawstwo, a także przewiduje mechanizmy chroniące interesy niektórych wykonawców.