Listy zgody już nie pomagają w rejestracji znaku towarowego
Urząd Patentowy, w związku ze zmianą orzecznictwa, nie zarejestruje już identycznego lub podobnego znaku towarowego, nawet w tej samej grupie kapitałowej i za zgodą uprawnionego do wcześniejszego znaku towarowego.
Komisja europejska proponuje patent wspólnotowy
Być może już wkrótce zapewnienie ochrony patentowej w Unii Europejskiej będzie znacznie tańsze i prostsze. Aktualnie trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi patent wspólnotowy do porządku prawnego Unii Europejskiej.
Prawnicy kancelarii Wardyński i Wspólnicy reprezentowali The Law Debenture Trust Corporation przy zawarciu ugody z Elektrimem
W nocy z 14 na 15 grudnia br. angielska spółka The Law Debenture Trust Corporation p.l.c. zawarła z Elektrim S.A. ugodę dotyczącą spłaty znacznej części jej wierzytelności, wynoszącej ponad 185 milionów euro.
Nowe podejście do odpadów komunalnych
Obowiązkowe przejęcie przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych będzie niemałym wyzwaniem nie tylko dla gmin, ale przede wszystkim dla przedsiębiorców odbierających te odpady od mieszkańców.
O obowiązku ponoszenia opłat podwyższonych decydują przesłanki obiektywne
Zdaniem NSA, jeśli pozwolenia sektorowe wygasły, a prowadzący instalację nie uzyskał w terminie pozwolenia zintegrowanego, ma on obowiązek uiszczenia opłaty podwyższonej, nawet jeśli złożył wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego.
Korytarze przesyłowe sposobem na przyspieszenie realizacji inwestycji liniowych?
Planów związanych z modernizacją czy budową infrastruktury sieciowej jest sporo, ale na przeszkodzie stoją długotrwałe procedury administracyjne. Światełkiem w tunelu jest projekt ustawy pozwalającej ustanowić wydzielony prawnie korytarz przesyłowy.
Prof. dr hab. Iwona Wawer o trendzie eat local, GMO i suplementach
Rozmowa z prof. dr hab. Iwoną Wawer, kierownikiem Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wiceprezes Krajowej Rady Suplementów i Odżywek.
Unia nalega, by Polska pociągała do odpowiedzialności podmioty zbiorowe
Obecna, powszechnie krytykowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary jest właściwie martwa. Cała nadzieja w szykowanej nowelizacji.
Zbyt krótki termin na zażalenie uzasadnienia wydanego na rozprawie w postępowaniu karnym
Obecna regulacja praktycznie uniemożliwia wniesienie zażalenia na uzasadnienie postanowienia sądu wydanego na rozprawie. Rzecznik praw obywatelskich zwróciła się do ministra sprawiedliwości z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie.
Grupy kapitałowe tylko jawne?
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych wprowadzającej regulacje prawa holdingowego (koncernowego, grup spółek) i normującej relacje prywatnoprawne pomiędzy spółką dominującą a jej spółkami zależnymi.
Po co komu autoryzacja?
Autoryzacja jest instytucją prawną unikalną co najmniej na skalę europejską, co skwapliwie podkreślają jej oponenci. Tylko kto powiedział, że to, co polskie, musi być gorsze. Wady i zalety autoryzacji przedstawia dr Damian Flisak.
Kiedy sprzedawca detaliczny poniesie koszty badań laboratoryjnych produktu
Sprzedawca może być zobowiązany do poniesienia kosztu badań laboratoryjnych, gdy zarządzi je inspektor inspekcji handlowej w toku kontroli prowadzonej u przedsiębiorcy, a wynik badań wykaże, że produkt nie spełnia wymogów jakości i bezpieczeństwa.