Postanowienie sądu karnego informacją publiczną
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał niedawno, że postanowienie sądu karnego o zadaniu pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego stanowi informację publiczną i może zostać udostępnione osobie niebędącej stroną procesu karnego.
Koszty uzyskania przychodów przy podwyższeniu kapitału zakładowego
Tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego (np. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych), nie są kosztami uzyskania przychodów na gruncie ustawy o CIT.
Nowelizacja k.p.a. a decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach
Opisywana już przez nas nowelizacja nie wprowadza wprawdzie rewolucyjnych zmian, ale na pewno będzie miała wpływ na praktykę urzędów, zwłaszcza w tak skomplikowanych postępowaniach jak te dotyczące wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Kiedy należy oznaczać ceną indywidualne opakowania lub egzemplarze towarów
Czy oznaczanie ceną każdego opakowania lub egzemplarza towaru jest dobrowolną decyzją przedsiębiorcy, czy też stanowi prawnie uregulowany obowiązek? Kiedy cenę można zastąpić kodem kreskowym?
FIDIC jako podstawa umowy o roboty budowlane
Kontrakty budowlane, również w zamówieniach publicznych, bardzo często oparte są na FIDIC-u, ponieważ zebrane tam klauzule mają uniwersalny charakter i są powszechnie stosowane.
Rzecznik praw obywatelskich a ochrona dłużników
W postępowaniu egzekucyjnym inna jest sytuacja pracowników, a inna osób otrzymujących wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia czy umów o dzieło. RPO zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy planowana jest zmiana przepisów w tym zakresie.
Lżejsze życie po kredycie
W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o kredycie konsumenckim. Zakłada on, że konsument będzie musiał mieć zapewniony dostęp do wszystkich istotnych informacji jeszcze przed zawarciem umowy, a informacje w reklamach będą standaryzowane.
Wiadomości specjalne w postępowaniu administracyjnym
Rozstrzygnięcie sprawy wymaga wiadomości specjalnych wtedy, gdy przy jej rozpoznaniu wyłoni się zagadnienie mające znaczenie dla rozstrzygnięcia, którego wyjaśnienie nie jest możliwe bez posiadania wiadomości specjalnych w określonej dziedzinie nauki.
W jaki sposób prawidłowo prezentować ceny detaliczne towarów
Czy prezentowanie cen w miejscu prowadzenia sprzedaży detalicznej towarów jest regulowane prawnie, czy też zależy od inwencji przedsiębiorcy?
Czas zmienić statut
Organizacje pożytku publicznego do 11 marca mają czas na dostosowanie statutu do nowych wymagań przewidzianych w znowelizowanej ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ochrona uchodźców
UNHRC, działająca od 1951 roku agenda ONZ do spraw uchodźców, wspólnie z Radą Europy opublikowała broszurę odpowiadającą na najczęstsze pytania dotyczące uchodźców i opisującą działania podejmowane w celu udzielenia im wsparcia.
Degradacja ŁKS-u z ekstraklasy do I ligi była niezgodna z prawem
Licencje PZPN na grę w ekstraklasie stanowią decyzje administracyjne, czyli mogą być zaskarżane do sądów administracyjnych. ŁKS, reprezentowany przez prawników z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, uzyskał korzystne dla siebie rozstrzygnięcie WSA.