Sąd administracyjny nie bada potrzeb pokarmowych wilka
Naczelny Sąd Administracyjny, kwestionując rozstrzygnięcie sądu I instancji, orzekł, że sąd ten nie może samodzielnie kwestionować merytorycznych opracowań naukowych stanowiących dowód w sprawie, gdyż nie ma w tym zakresie wymaganej wiedzy.

Mirella Lechna: Udzielanie zamówień w trybach niekonkurencyjnych jest dozwolone jedynie wyjątkowo
Rozmowa z Mirellą Lechną, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Infrastruktura, Transport, Zamówienia Publiczne (PPP) kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o nieprawidłowościach przy udzielaniu zamówienia na budowę stadionu wrocławskiego.

Milion rozpatrzonych spraw w e-sądzie
W ciągu ponad półtora roku istnienia e-sądu jego trzech sędziów i 39 referendarzy przeprowadziło ponad milion postępowań upominawczych. Średni czas rozpoznawania sprawy wyniósł 24 dni.

Monitoring - należyta staranność czy naruszenie dóbr osobistych?
Nie ma ucieczki przed wprowadzaniem systemów nadzoru, trzeba jednak równoważyć dobra osobiste pracownika i uzasadniony interes pracodawcy. Taki wniosek płynie z konferencji „Etyczny monIToring pracowników”.

Sekurytyzacja: ostrożnie z zastrzeżeniem własności rzeczy sprzedanej!
Przedsiębiorca może zawrzeć z funduszem sekurytyzacyjnym umowę przelewu wierzytelności, jednak skuteczne przeniesienie na nabywcę wierzytelności prawa własności rzeczy sprzedanych oznaczonych co do gatunku może wymagać zawiadomienia dłużnika.

Zmiany w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW
Elektroniczne walne zgromadzenia w spółkach publicznych od 2013 roku. Od 2012 roku spółki notowane na giełdzie muszą dementować nieprawdziwe informacje na swój temat oraz informować o zasadach prowadzenia działalności pozabiznesowej (np. sponsoringu).

Uprawnienia organizacji społecznych w procesie inwestycyjno-budowlanym
W jakich postępowaniach mogą uczestniczyć organizacje ekologiczne?
Udział organizacji ekologicznych jest najbardziej widoczny w procesie inwestycyjno-budowlanym.
Udział organizacji ekologicznych jest najbardziej widoczny w procesie inwestycyjno-budowlanym.

Branża lotnicza czeka na wyrok
Od orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zależy los linii lotniczych.

Test na stosowanie ustawy o usługach płatniczych
Z uwagi na konsekwencje, z którymi związany jest obowiązek stosowania przepisów ustawy o usługach płatniczych, należy dokładnie sprawdzić, czy ustawa będzie miała zastosowanie do usług wykonywanych przez danego przedsiębiorcę.

Treść pism i zamówień spółek kapitałowych oraz spółki komandytowo-akcyjnej
Kodeks spółek handlowych przewiduje szereg obowiązków informacyjnych dotyczących spółek kapitałowych i nie tylko, których niedopełnienie może powodować dotkliwe konsekwencje dla osób odpowiedzialnych za zaniedbania w tym zakresie.

Zaświadczenia czy oświadczenia w zamówieniach publicznych
O tym, czy podmiot mający siedzibę za granicą powinien dołączyć do oferty zaświadczenia wydane przez właściwe organy, czy oświadczenia własne, decyduje zakres wydawanych zaświadczeń.

Znaki renomowane jako słowa klucze w wyszukiwarkach internetowych
22 września br. zapadł kolejny wyrok dotyczący używania znaków towarowych w internecie (sygn. akt C-323/09). Tym razem TSUE przeprowadził wykładnię przepisów dotyczących naruszenia praw do znaku renomowanego.
