Coraz łatwiej podważyć nieuczciwe rejestracje
Czy polski przedsiębiorca działał w złej wierze, rejestrując oznaczenie tajwańskiego kontrahenta?
Francuska procédure de sauvegarde zgodna z polskim porządkiem publicznym
Sąd Najwyższy stwierdził, że uznanie na terytorium Polski francuskiej procédure de sauvegarde, będącej jednym z postępowań, do których stosuje się rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000, prowadzi do rezultatu zgodnego z polskim porządkiem publicznym.
Jak firmy międzynarodowe mogą sobie efektywnie radzić z redukcją zatrudnienia?
Aby utrzymać dochodowość, trzeba czasem zmniejszyć liczbę pracowników albo w inny sposób obniżyć koszty zatrudnienia. Działając na terenie wielu jurysdykcji należy przy tym przestrzegać wymogów stawianych przez poszczególne systemy prawa pracy.
Nowe zasady tworzenia przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych
1 stycznia br. weszły w życie zmiany wprowadzone do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do ustawy o opłacie skarbowej dotyczące tworzenia przedstawicielstw i uzyskiwania wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.
Nowe Prawo gazowe
W poprzednim wydaniu omówiliśmy projekt ustawy Prawo energetyczne. Dziś pora na drugi element pakietu ustaw energetycznych przedstawionego w grudniu ubiegłego roku przez Ministerstwo Gospodarki.
Do dentysty nie chodzi się po to, by słuchać muzyki (ale do hotelu już owszem)
Odtwarzanie fonogramów w pokojach hotelowych jest publicznym udostępnianiem, a więc trzeba uiścić wynagrodzenie z tego tytułu. W gabinecie stomatologicznym do publicznego udostępniania nie dochodzi, więc dentysta płacić nie musi.
Jak zwalczyć nieład w przestrzeni?
Jakość ładu przestrzennego w Polsce pozostawia sporo do życzenia. Głosy ubolewania nad niewydolnością instrumentów prawnych w tej materii coraz głośniej przebijają się do opiniotwórczych mediów i świadomości społecznej.
Wystąpienie ze spółki cywilnej nie wymaga formy aktu notarialnego
Sąd Najwyższy potwierdził, że jeżeli majątek wspólników spółki cywilnej obejmuje nieruchomość, do wykreślenia z księgi wieczystej wspólnika występującego ze spółki wystarczy jego oświadczenie złożone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.
Nowe Prawo energetyczne
Pod koniec zeszłego roku polski sektor energetyczny otrzymał od rządu prezent w postaci długo oczekiwanego pakietu projektów nowych ustaw energetycznych. Jak zmienią się w związku z tym zasady gry na rynku energetycznym?
Arbiter tymczasowy w systemie prawa polskiego
Postępowanie arbitrażowe ma wiele zalet, jedną z wad jest jednak brak uregulowań pozwalających na odpowiednio wczesne zabezpieczenie roszczeń. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie do prawa polskiego instytucji arbitra tymczasowego.
Przed nabyciem udziałów warto zbadać ryzyko środowiskowe
Inwestor planujący nabycie udziałów lub akcji spółek zazwyczaj najpierw ocenia ryzyko takiej transakcji. Czy warto, aby badał też ryzyko związane z ewentualną niezgodnością prowadzonej przez daną spółkę działalności z wymogami ochrony środowiska?
Niewiedza, co się mieści na gruncie, nie jest żadną wymówką
W umowie przenoszącej prawo użytkowania wieczystego gruntu należy zawrzeć postanowienie o przeniesieniu na nabywcę odrębnej własności budynków i urządzeń wzniesionych na tym gruncie.