Od rekultywacji do remediacji
Aparatura pojęciowa stosowana przez ustawodawcę w celu opisania działań naprawczych związanych z zakończeniem pewnego rodzaju działalności negatywnie wpływającego na środowisko jest bardzo rozbudowana.

Jest szkoda w środowisku, będzie obowiązek jej naprawienia
Zapobieganie szkodom w środowisku i ich naprawianie to istotny cel prawa ochrony środowiska. Jego realizacji służy szereg przepisów o odpowiedzialności cywilnej, karnej i administracyjnej w przypadku spowodowania szkody lub nawet ryzyka jej wystąpienia.

Szkody historyczne w powierzchni ziemi - projekt nowych przepisów
Ministerstwo Środowiska nadal pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (projekt z 26 lipca 2013 r.).

Szkody wynikające z poszukiwania i eksploatacji złóż na obszarach morskich
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/30/UE z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa działalności związanej ze złożami ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarach morskich kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska.

O odpowiedzialności międzynarodowych korporacji za szkody w środowisku
W kontekście odpowiedzialności za szkody w środowisku rok 2013 zostanie zapamiętany ze względu na dwie sprawy związane z prowadzeniem działalności przez koncerny naftowe w krajach rozwijających się.

Sankcje finansowe w prawie ochrony środowiska
Administracyjne kary pieniężne i opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska są coraz popularniejszym środkiem sankcyjnym, konsekwentnie wprowadzanym przez ustawodawcę do przepisów poświęconych ochronie środowiska.

Przed transakcją warto przypatrzeć się umowie (statutowi) nabywanej spółki
Uwagi na temat ograniczeń zbywania udziałów lub akcji wynikających z umowy spółki lub statutu.

Za, a nawet przeciw
Czy wspólnik może opowiedzieć się zarazem za podjęciem uchwały, jak i przeciw? Uwagi na temat niejednolitego głosowania w spółce z o.o.

Planowane zmiany w przepisach dotyczących kontroli koncentracji przedsiębiorców
Dwuetapowe postępowanie zgłoszeniowe, zmiany w przepisach dotyczących obliczania obrotów przedsiębiorców i wyłączenie spod obowiązku zgłoszenia kolejnych transakcji bagatelnych.

Wpływ wadliwej reprezentacji strony na ważność umowy
Jednym z elementów warunkujących skuteczność zawarcia umowy jest należyta reprezentacja stron przy jej zawieraniu. Dlatego tak ważne jest to, kto podpisuje umowę.

Czy spółki kapitałowe w organizacji mogą uczestniczyć w procesie łączenia się spółek?
Kodeks spółek handlowych nie zakazuje wprost łączenia się spółek w organizacji, jednak przy ich łączeniu należy pamiętać o kilku ograniczeniach.

Zmiana ustawy o ofercie publicznej w kontekście transakcji na rynku kapitałowym
Nowelizacja zmienia definicję oferty publicznej, zakres wyjątków od obowiązku prospektowego, wprowadza tzw. ofertę kaskadową i zmienia zasady odpowiedzialności za informacje zamieszczone w prospekcie emisyjnym.
