Nowy tekst jednolity Kodeksu postępowania administracyjnego
Przedsiębiorcy, jak i wszystkie inne osoby mające regularny kontakt z urzędami lub będące stronami postępowań administracyjnych, muszą mieć dostęp do aktualnego tekstu ustawy regulującej procedurę administracyjną. Na pewno przyda im się opublikowany kilka dni temu nowy tekst jednolity Kodeksu postępowania administracyjnego.
Tekst jednolity został opublikowany obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy − Kodeks postępowania administracyjnego, który został wydany w Dzienniku Ustaw z dnia 7 stycznia 2016 roku, pod pozycją 23.
Aktualny tekst Kodeksu jest dostępny na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji, gdzie publikowany jest Dziennik Ustaw.
Przyczyną publikacji jest wejście w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. znowelizowanych przepisów ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Dotychczas o częstotliwości publikacji tekstów jednolitych ustaw przesądzało art. 16 ust. 1 zdanie pierwsze tej ustawy w brzmieniu: Jeżeli liczba zmian w ustawie jest znaczna lub gdy ustawa była wielokrotnie uprzednio nowelizowana i posługiwanie się tekstem ustawy może być istotnie utrudnione, Marszałek Sejmu ogłasza tekst jednolity ustawy. Ustawa może określić termin ogłoszenia tekstu jednolitego.
Natomiast od 1 stycznia 2016 r. przepis ten brzmi inaczej: Marszałek Sejmu ogłasza tekst jednolity ustawy nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy, jeżeli była ona nowelizowana. Ustawa może określić termin ogłoszenia tekstu jednolitego.
Tekst jednolity niewątpliwie ułatwia zapoznanie się z aktualnie obowiązującym brzmieniem ustawy, co na pewno jest pożądane. Wiadomo jednak, że szczegółowa analiza konkretnej sytuacji prawnej czy danej sprawy często i tak wymaga zapoznania się z poszczególnymi ustawami nowelizującymi (chociażby z uwagi na przepisy przejściowe, regulacje odnośnie do spraw w toku itp.).
W świetle nowej regulacji powstaje pytanie, czy rzeczywiście potrzebne jest ogłaszanie tekstu jednolitego ustawy, w której zmieniono w ciągu roku jeden jedyny przepis. Wydaje się, że z punktu widzenia praktyki takiej konieczności nie ma. Wskazana nowelizacja będzie jednak wymagać rokrocznego publikowania tekstów jednolitych poszczególnych zmienianych ustaw. Uwzględniając ilość aktów normatywnych w systemie prawa oraz ilości wprowadzanych do nich zmian można ocenić, że zadanie to może okazać się niełatwe. Być może przy kolejnej nowelizacji warto by rozważyć określenie minimum zmian przepisów w danym tekście, które powodowałoby konieczność ogłoszenia nowego tekstu jednolitego.
dr Maciej Kiełbowski, praktyka postępowań sądowych i arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy