Znaki towarowe w słownikach i encyklopediach
Czy uprawniony ze znaku może zażądać od wydawcy słownika, aby obok potocznego znaczenia słowa będącego znakiem towarowym umieścił informację, że jest to zastrzeżony znak towarowy?
Odpowiedzialność pośredników za naruszenie znaku towarowego
Obowiązująca od 16 marca 2019 r. nowelizacja ustawy Prawo własności przemysłowej przewiduje, że za naruszenie prawa ochronnego do znaku towarowego odpowiada również osoba, z której usług korzystano przy naruszeniu. Właściciel znaku towarowego może żądać od takiej osoby zaniechania naruszania znaku towarowego, wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści i naprawienia szkody (gdy naruszenie jest zawinione). Nowe przepisy wprowadzają więc odpowiedzialność własną pośrednika za naruszenie znaku towarowego.
Zmiany w przepisach dotyczących tranzytu podrobionych towarów
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej nastąpiło rozszerzenie uprawnień właścicieli praw do znaków towarowych. Od 16 marca 2019 r. mogą oni, na podstawie przepisów krajowych, zakazać osobom trzecim tranzytu podrobionych towarów.
UKE – raportowanie po nowemu
Już 31 marca upływa termin złożenia za poprzedni rok kalendarzowy raportu danych dotyczących rodzaju i zakresu wykonywanej działalności telekomunikacyjnej oraz wielkości sprzedaży usług telekomunikacyjnych. Będzie to pierwszy raport składany wg nowych zasad.
Czy Lex Deweloper (za)działa?
Od sierpnia 2018 r. obowiązuje kontrowersyjna specustawa mieszkaniowa, której uchwalenie budziło obawy o utratę przez samorządy realnej władzy planistycznej, ale z drugiej strony miało prowadzić do szybszego uzupełniania niedoborów krajowego zasobu mieszkań. Jak dotąd jednak ustawa nie wywołuje większych realnych skutków – pozytywnych ani negatywnych – ponieważ wnioski w jej trybie to rzadkość. Czy to tylko choroba niemowlęca nowej regulacji, czy raczej wczesne objawy martwej ustawy?
Elektroniczna umowa o pracę – czy to już?
1 stycznia 2019 r. weszły w życie zmiany Kodeksu pracy przewidujące możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej. Prowadzą one wprost do pytania – a co z umową o pracę? Czy też może być elektroniczna?
PPK – nowe obowiązki dla pracodawców
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., to jedna z najważniejszych zmian w prawie w 2019 r., w szczególności dla pracodawców, którzy powinni przygotować się na nowe obowiązki i kolejne koszty. Z drugiej jednak strony Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mogą znacząco przyczynić się zwiększania oszczędności Polaków i stanowić dodatkowe źródło przychodów na emeryturze.
Czy 12 listopada 2018 r. będą działać sklepy?
The President of Poland signed a law establishing 12 November 2018 as a public holiday. It has only a few articles and deals with an individual case, and yet it gives rise to a debate whether 12 November 2018 is covered by trade restrictions. Despite an opposite position of the National Labour Inspectorate and the Ministry of Family, Labour and Social Policy, it seems that shops may open if retail staff are employed on the basis of civil contracts or works in shifts, or there are other exceptions to the work ban on non-working days specified in Art. 151[10] of the Labour Code.
Dalsze zmiany w sprawozdaniach finansowych
Od 1 października 2018 spółka nie sporządzi już sprawozdania finansowego w formie pisemnej. Po ponad pół roku obowiązywania nowych przepisów można pokusić się o wstępną ocenę ich praktycznego funkcjonowania.
Kolejne zmiany w Prawie wodnym
Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r. Od tego czasu akt ten był już kilkukrotnie nowelizowany; jedna z takich nowelizacji właśnie wchodzi w życie. Od 20 września zmieniają się niektóre przepisy ustawy dotyczące wydawania zgód wodnoprawnych. Nieznacznie zmodyfikowany zostaje też system opłat za usługi wodne. Ponadto kilkadziesiąt zmian ma charakter doprecyzowujący.
Mechanizm podzielonej płatności (split payment)
Od 1 lipca 2018 r. obowiązują przepisy wprowadzające mechanizm podzielonej płatności (split payment) w VAT. Mechanizm ten, stosowany w transakcjach B2B, ma stanowić narzędzie do walki z wyłudzeniami VAT.
Mechanizm podzielonej płatności – niepozorne i pozorne korzyści
Przedsiębiorcy nie mają obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Pozostawiona im inicjatywa w tym zakresie zmusza do zadania pytania, czy warto skorzystać z nowego instrumentu. Ustawodawca zadał sobie trud, by zachęcić podatnika do udzielenia odpowiedzi twierdzącej.