Skutki prawne nieprawidłowego wyboru audytora do zbadania sprawozdania finansowego spółki
Zdarza się w praktyce, że biegli rewidenci badają roczne sprawozdania finansowe spółek za poprzednie lata obrotowe bez uprzedniego wyboru biegłych przez uprawniony organ spółki. Czy takie działanie może przynieść negatywne skutki?
Czy połączenie lub przekształcenie spółki eliminuje ryzyko związane z nabyciem jej wadliwych udziałów?
Jednym z kluczowych elementów badania prawnego poprzedzającego transakcję typu share deal jest weryfikacja tytułu prawnego do udziałów. Wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie oznacza istotne ryzyko dla ich potencjalnego nabywcy. Czy połączenie spółki lub jej przekształcenie pozwala je wyeliminować?
Zaliczka na poczet dywidendy – czy i na jakich podstawach spółka może domagać się jej zwrotu?
Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy, choć atrakcyjna dla wspólników, wiąże się z istotnym ryzykiem głównie po stronie spółki. Po zakończeniu roku obrotowego może okazać się, że nie ma podstaw do wypłaty dywidendy. Czy w takiej sytuacji spółka może dochodzić od wspólników zwrotu przyznanego im świadczenia?
Nowa, niższa stawka CIT – jednak nie dla wszystkich
Od 1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać nowa stawka podatkowa od dochodów osób prawnych. Nie będzie ona jednak dotyczyć wszystkich podatników, a o jej zastosowaniu zadecyduje wysokość przychodów. Ta sama ustawa nowelizująca wprowadza też kilka istotnych zmian, które wpłyną w szczególności na praktykę reorganizacji spółek kapitałowych (np. wymianę udziałów czy aporty).
Siostra siostry (nie) kupi
Czy i w jakim stopniu kodeksowy zakaz nabywania udziałów spółki dominującej przez spółkę zależną ma zastosowanie do transakcji nabycia udziałów jednej spółki-siostry przez drugą?
Wspólnik każe, zarząd musi?
Czyli kilka uwag o granicach autonomii decyzyjnej zarządu względem wspólników (akcjonariuszy) spółki.
O nowej propozycji zmian dotyczących prokury
Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego ma na celu uregulowanie spraw związanych z prokurą łączną oraz prokurą łączną niewłaściwą, ale w obecnym kształcie zdaje się wprowadzać trochę zamieszania.
Przedsiębiorco, zmiany w przepisach
19 maja 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone przez nią zmiany w głównej mierze dotyczą przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wniesienie wkładu w walucie obcej na poczet pokrycia kapitału zakładowego a różnice kursowe
W związku z globalizacją działalności gospodarczej stosunkowo często dochodzi do sytuacji, gdy inwestorzy zagraniczni decydują się na wniesienie wkładów do polskich spółek w walutach obcych. Pojawia się wówczas pytanie, jak przeliczyć wartość takiego wkładu na walutę polską.
Konsekwencje zaniechań członków zarządu
Art. 594 k.s.h., stanowiący podstawę do nakładania na członków zarządów spółek handlowych grzywny za brak realizacji wskazanych w nim obowiązków, od dawna budził wątpliwości w doktrynie. Czy niedawne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego pozwoli zakończyć spór dotyczący interpretacji tego przepisu?
Jeszcze o składaniu rezygnacji z funkcji w zarządzie spółki
Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która rozstrzyga dotychczasowe wątpliwości związane z tym, kto powinien być adresatem oświadczenia w przedmiocie rezygnacji członka zarządu.
Czy można zostać mimowolnym członkiem zarządu spółki?
Kilka słów o tym, czy zgoda zainteresowanego ma znaczenie dla faktu powołania go do zarządu spółki i czy można zostać skutecznie „zaszczyconym” niechcianym stanowiskiem.