O patentowaniu programów komputerowych
Wiele polskich startupów chce patentować software. Polskie prawodawstwo nie przewiduje jednak możliwości uzyskania patentu na program komputerowy. W Polsce, tak jak w innych państwach UE, programy komputerowe są chronione na podstawie prawa autorskiego. Taka ochrona stanowi zabezpieczenie przede wszystkim kodu źródłowego. Nie stanowi jednak zabezpieczenia funkcjonalności programu ani zastosowanej w nim metody.

Jakie właściwie usługi świadczy Uber?
Od sierpnia 2014 r. w Warszawie świadczy usługi firma Uber: oferowana przez nią aplikacja na smartfony pozwala wezwać samochód, określa z góry opłatę za przejazd i pobiera ją z karty kredytowej. Czy tego typu działalność można określić jako usługi transportowe?

Testy penetracyjne oprogramowania a własność intelektualna
Czy prowadząc kontrolowany atak na system komputerowy w celu wykrycia luk w jego zabezpieczeniach, można naruszyć cudze prawa autorskie albo tajemnicę przedsiębiorstwa?

Usługi Amazona i Facebooka na celowniku… na razie w Niemczech
Na portalach społecznościowych i w książkach adresowych, które wykorzystujemy np. do wysyłania maili, mamy coraz więcej danych naszych znajomych. Nic dziwnego, że firmy w różny sposób próbują te kontakty przechwycić.

Gdy internet konkuruje z telewizją
W wyroku w sprawie New Media Online Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił, kiedy portal internetowy gazety można uznać za audiowizualną usługę medialną na żądanie.

Reklama ukryta w blogosferze
Popularność i wiarygodność, jaką cieszą się blogerzy, powoduje, że reklama na blogach staje się coraz skuteczniejszym narzędziem marketingu. Z raportu opublikowanego w kwietniu 2015 r. przez Polskie Stowarzyszenie Blogerów i Vlogerów (PSBV) wynika, że treści na blogach i vlogach (wideoblogach) regularnie śledzi w Polsce już 8,5 mln internautów. Nie da się ukryć, że są one również istotnym źródłem informacji zakupowej.

Czy drony zastąpią Rudolfa?
W związku z wdrażaniem nowych technologii w przedsiębiorstwie Mikołaj poważnie rozważa zmiany sposobu doręczania prezentów. Planuje m.in. zastąpić zaprzęg reniferów bezzałogowymi prezentodronami, co budzi spory niepokój Rudolfa.

Drogi Mikołaju… w tym roku chciałbym konsolę z drukarki 3D
Dobór odpowiedniego prezentu dla najbliższych to ogromny stres. Później jeszcze kolejka do kasy albo wyczekiwanie na kuriera z nadzieją, że przesyłka dojdzie nieuszkodzona, na czas i rzeczywiście taka, jaką zamówiliśmy. Również Mikołaj nie jest wolny od takich problemów, stąd jego pomysły na kolejne usprawnienia.

Kilka słów o projekcie regulacji schematów płatniczych
Planowane zmiany przepisów mogą spowolnić rozwój innowacyjnych usług płatniczych.

Procesy przez internet już niedługo w Polsce
Zmiana przepisów Kodeksu postępowania cywilnego umożliwi dokonywanie czynności procesowych przez internet.

Bitcoin zwolniony z VAT w całej Unii Europejskiej
22 października 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził kwalifikację wymiany bitcoina jako usługi zwolnionej z VAT.

Wolność panoramy
Wykorzystanie w grach komputerowych i aplikacjach widoków natury, np. górskiego strumienia, nie wywołuje wątpliwości prawnoautorskich. Jednak umieszczenie w nich obiektów architektury, np. mostów, pomników czy budynków, może okazać się problematyczne. Obiekty architektoniczne są przecież z reguły utworami w rozumieniu prawa autorskiego.
