Pozyskiwanie gruntu pod budowę sieci uzbrojenia terenu
Oprócz umowy o ustanowieniu służebności gruntowej lub służebności przesyłu inwestor ma do wyboru również umowę obligacyjną albo uzyskanie decyzji starosty w trybie art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Jak podzielić bez planu?
Podział geodezyjny nieruchomości w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny z „przepisami odrębnymi” lub z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
O kognicji sądu wieczystoksięgowego
Czy umowa nienazwana może zostać ujawniona w księdze wieczystej? W jakim stopniu sąd wieczystoksięgowy jest związany wnioskiem o wpis oraz jak daleko sięga kognicja sądu wieczystoksięgowego?
Reprywatyzacja nieruchomości w Polsce
W dalszym ciągu możliwe jest odzyskanie w naturze nieruchomości przejętych przez Skarb Państwa po II wojnie światowej; w niektórych przypadkach możliwe jest natomiast uzyskanie odszkodowania.
Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z dekretu warszawskiego
Choć od przejęcia tzw. nieruchomości warszawskich minęło blisko 70 lat, część byłych właścicieli lub ich następców prawnych nadal może dochodzić ich zwrotu lub przynajmniej odszkodowania. Odszkodowanie to nie obejmie jednak utraconych korzyści.
Kto może być stroną w postępowaniu dekretowym?
Dekret z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy nie przesądzał, kto może być stroną postępowania prowadzonego w jego trybie. Lukę tę wypełnia orzecznictwo sądów administracyjnych.
Wadliwość postępowań nacjonalizacyjnych
Popełnione w toku nacjonalizacji uchybienia, zarówno proceduralne, jak i materialnoprawne, często stanowią podstawę stwierdzenia nieważności decyzji nacjonalizacyjnej i upoważniają do zwrotu nieruchomości lub do uzyskania stosownego odszkodowania.
Plany zabudowania i zagospodarowania przestrzennego a reprywatyzacja gruntów warszawskich
Aby zbadać zasadność oddalenia wniosku o przyznanie własności czasowej (jego niezasadne oddalenie pozwala dziś dochodzić zwrotu nieruchomości), należy przyjrzeć się planom zagospodarowania obowiązującym w chwili rozpatrywania tego wniosku.
Reprywatyzacja nieruchomości kościelnych
Po II wojnie światowej znacjonalizowano niemal wszystkie nieruchomości kościelne. Wciąż trwające postępowania reprywatyzacyjne mogą prowadzić do przywrócenia własności nieruchomości, do przyznania nieruchomości zamiennej lub do przyznania odszkodowania.
Wspólnoty mieszkaniowe - zmiana udziałów w nieruchomości wspólnej
W naszej praktyce często spotykamy się z nieprawidłowościami przy ustanawianiu odrębnej własności lokali. Dotyczy to w szczególności lokali komunalnych zbywanych przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na rzecz ich najemców.
Ugoda przed komisjami regulacyjnymi
Uczestnicy postępowania regulacyjnego mogą niemal dowolnie kształtować treść ugody, zawierając w niej np. postanowienia o rekompensacie pieniężnej w zamian za rezygnację z roszczenia. Muszą jednak pamiętać, że zawarta ugoda jest ostateczna.
Służebność gruntową można również nabyć przez zasiedzenie
Służebność gruntowa polega często na obowiązku umożliwienia przejazdu na sąsiednią działkę. Podstawowym sposobem powstania służebności gruntowej jest umowa albo orzeczenie sądu. Czy jednak takie prawo można nabyć również poprzez zasiedzenie?