Lena Marcinoska-Boulangé
Facebook - czyli raz na wozie, raz pod wozem
03.04.2014
nowe technologie, własność intelektualna
Znak towarowy portalu Facebook na dobre wkroczył do kręgu znaków renomowanych, stając się elementem nie tylko social media, ale szeroko rozumianej popkultury. Wizja własnego „xxxzbooka”, który powtórzy sukces pierwowzoru, jest bardzo atrakcyjna.
Dozwolony użytek w praktyce
13.03.2014
własność intelektualna
Jak korzystać z bogactw internetu bez naruszania praw własności intelektualnej.
O pośrednikach internetowych
24.10.2013
nowe technologie, własność intelektualna
Organizacja przestrzeni internetowej nie byłaby możliwa, gdyby nie działalność podmiotów, które przechowują, przekazują i udostępniają w sieci dane, tworząc niejako platformy wymiany usług, towarów czy komentarzy między użytkownikami.
Pełne sieci - czyli nowe utwory w internecie
24.10.2013
nowe technologie, własność intelektualna
Specyfika sieci powoduje, że dostęp do tradycyjnych utworów chronionych prawem autorskim staje się coraz łatwiejszy. Dodatkowo katalog wytworów intelektualnych powiększa się o nowe formy charakterystyczne właśnie dla obszaru online.
Zła wiara zawsze znaczy to samo
08.08.2013
spory sądowe, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, własność intelektualna
Asumptem do wypowiedzi Trybunału Sprawiedliwości na temat złej wiary zgłaszającego znak towarowy stała się… butelka jogurtu.
Nie trzeba unieważniać znaku, żeby pozwać
07.03.2013
spory sądowe, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, własność intelektualna
Czasem nieuczciwi przedsiębiorcy nie tylko używają oznaczenia naruszającego cudze znaki towarowe, ale także rejestrują je, uzyskując formalną ochronę. W sporze o naruszenie twierdzą, że służą im prawa wyłączne i na tej podstawie wnoszą o oddalenie pozwu.
Agenci obsługi naziemnej - nowe otwarcie
14.02.2013
lotnictwo, projekt
W sektorze usług naziemnych ścierają się interesy portów lotniczych i agentów obsługi naziemnej, a także pracowników i konsumentów. Dlatego wszelkie zmiany prawne w tej dziedzinie są zwykle kompromisem godzącym interesy wielu stron.
Granice państw członkowskich bez znaczenia dla zachowania praw do znaku wspólnotowego?
17.01.2013
spory sądowe, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, własność intelektualna
Nieużywanie znaku towarowego w sposób rzeczywisty przez pięć kolejnych lat od rejestracji grozi jego wygaszeniem. TSUE miał odpowiedzieć na pytanie, czy dla zachowania prawa do znaku wspólnotowego wystarczy jego używanie w jednym państwie UE.
Ostatni anonimowy łosoś na wigilijnym stole
20.12.2012
life sciences, świąteczne
Fircyk, Złośnik, Leoś… a Ty znasz już imię swojej świątecznej ryby? Już niedługo sprawca wigilijnej niestrawności cioci Halinki nie będzie bezkarny. Zostanie zidentyfikowany, a jego dane trafią do „rybnego rejestru karnego”.
Symbole narodowe nie mogą stanowić znaku towarowego
31.10.2012
Naczelny Sąd Administracyjny, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, własność intelektualna
Symbole związane z państwowością, takie jak godło czy flaga, a także symbole organizacji pozarządowych nie mogą być wykorzystywane w charakterze znaków towarowych ani w całości, ani w części, ani jako ich elementy składowe.
O przedawnieniu roszczenia o zaniechanie w przypadku naruszenia ciągłego
13.09.2012
Sąd Najwyższy, własność intelektualna
Jak liczyć bieg przedawnienia, jeśli naruszenie ma charakter ciągły lub powtarzalny i trwa nieustannie przez kilka lat? Czy bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu pierwszego naruszenia, czy też ma swój początek w każdym kolejnym dniu naruszenia?
Czego dowiesz się od naruszyciela
13.09.2012
własność intelektualna
Dochodząc roszczeń związanych z naruszeniami praw własności intelektualnej można mieć trudności z udowodnieniem podstaw faktycznych, np. rozmiarów i skali naruszającego działania czy źródeł pochodzenia towarów. Pomocą jest tu tzw. roszczenie informacyjne.